Kako otići na safari?

Sedam slonova u Africi prelazi preko rijeke

Oduvijek sam imala želju otići na safari

Nađite mi putnika kojem to nije san. Vidjeti lava, leoparda, slona i to sve u njihovom prirodnom okruženju.

A da ne spominjem prekrasne zalaske sunca u afričkim savanama o kojima sam nekad učila iz udžbenika. I ako ste imalo kao i ja prije 07.09.2024., onda pojma nemate odakle krenuti i kako organizirati odlazak na safari. Toliko destinacija, toliko opcija, toliko detalja. Privatno ili grupno? Kenija ili Tanzanija? Možda Bocvana?

Srećom vašom, ja sam to sve prošla i ispod vas čeka kratki vodič za nezaboravno iskustvo safarija. Od odabira savršenog nacionalnog parka i smještaja, do planiranja putovanja u pravom trenutku kako biste vidjeli The Big Five (ili čak poznate migracije ako budete imali sreće!), svaki korak u ovom procesu će biti detaljno objašnjen. Jer ja drugačije ne znam 🙂

U ovom blogu ćete pronaći odgovore na sva ključna pitanja: kada ići, koliko dana planirati, kako odabrati idealnu lokaciju, gdje pronaći najbolje ponude i naravno, što obavezno spakirati da bi vaš safari bio bezbrižan i nezaboravan.

Ali oprez: ovaj vodič bi vas mogao motivirati da spakirate stvari i odmah krenete prema Africi. 🙂 

Spremni za avanturu? Krenimo!

Kada je najbolje vrijeme za ići na safari?

Odabir pravog vremena za safari je zbilja ključan, a odgovor na to pitanje ovisi o vašim prioritetima: želite li vidjeti migracije divljih životinja, izbjeći gužve ili putovati povoljnije? 

Evo kako različita razdoblja godine utječu na vašu avanturu:

Sušna sezona (6. mjesec –10. mjesec) - vrhunac safari sezone

Ovo je vrhunac safari sezone u većini zemalja poput Kenije, Tanzanije i Bocvane. Vegetacija je tada rijetka, što olakšava uočavanje životinja, a mnoge životinje se okupljaju oko vodenih izvora. Lipanj i srpanj su idealni za promatranje Velike migracije u Masai Mari. Međutim, ovo je i najskuplje razdoblje s većim brojem turista, pa je važno rezervirati unaprijed. Ako mene pitate, ova varijanta će biti nešto skuplja ali definitivno se isplati čemu mogu posvjedočiti iz prve ruke jer smo mi išli u 9.mjesecu.

Mi smo se nadali da ćemo svjedočiti migracijama odnosno trenutcima kada tisuće životinja riskiraju živote prelazeći rijeku punu krokodila no kako smo išli početkom 9.mjeseca promašili smo za koji dan. Vodič nam je rekao da pravila nema ali da bi za uočiti migracije najbolje bilo doći u 7. ili 8.mjesecu.

Zelena sezona (11. mjesec – 3. mjesec)

Ovo razdoblje je obilježeno povremenim kišama koje utječu na to da vegetacija bude zelenija što donekle može otežati uočavanja životinja. No nike nemoguće plus cijene su niže a gužve rjeđe. Ovo je najbolje vrijeme za promatranje mladunaca u Serengetiju u Tanzaniji (siječanj i veljača).

Kišna sezona (4. i 5. mjesec) )

Osobno ne bih išla u ovom razdoblju. Zašto? Iako su cijene značajno niže, obilne kiše mogu otežati vožnju u parkovima i šanse su manje da ćete vidjeti sve životinje koje želite.

Koji park izabrati za safari?

Zalazak sunca Masai Mara s bivolima na pašnjaku

Kenija - Masai Mara

Jeste li gledali Kralja Lavova? Zamislite taj krajolik- to vam je Masai Mara.

Poznata po Velikoj migraciji, Masai Mara dom je Velike petorke (lav, slon, nosorog, leopard, bivol), te smo ih mi uspjeli sve vidjeti u samo dva dana! Inače, vodič nam je rekao da neki znaju po tjedan dana kampirati na safariju te i dalje ne vidjeti svih pet. 

Sve to utječe na cijene parka koji je od 2024. drastično povisio cijene pa ćete tako platiti

  • 01.01. – 30.06. -> 100 USD po danu provedenom u parku 
  • 01.07. – 31.12. -> 200 USD po danu provedenom u parku (prije je to bilo samo 80 USD pa vi vidite).

Tanzanija – Serengeti i Ngorongoro krater

Serengeti zapravo graniči Masai Mari i ovisno u kojem razdoblju godine idete, mogućnosti su slične. 

Ngorongoro je gigantski vulkanski krater i pruža koncentrirano stanište za Big Five i rijetke crne nosoroge, poseban je zbog svoje geologije. Zbog nedavnog poskupljenja Masai Mare, sada su cijene su dosta jeftinije za Serengeti. Plaćate dvije vrste troškova, entry-fee koji plaćate jednom po ulazu i concession fee koji plaćate po noći koju provedete u parku ako tamo spavate. Cijene u nastavku:

Entry fee:

  • 16.05. – 14.03. -> 70 USD po ulasku u park
  • 15.03. – 15.05. -> 60 USD po ulasku u park

Concession fee:

  • 16.05. – 14.03. -> 60 USD po danu provedenom u parku
  • 15.03. – 15.05. -> 50 USD po danu provedenom u parku

Bocvana – Delta Okavanga i Chobe nacionalni park

Safari u Bocvani znači dosta veće cijene ali i luksuznije opcije. Riječ je o najbolje zaštićenim parkovima na svijetu a ta zaštita dolazi sa cijenom: safari će vas u Bocvani koštati 600$ do 1000$ dnevno. Te se naknade koriste za održavanje parkova, zaštitu divljih životinja i zapošljavanje lokalnih zajednica. Cijene za sam park nisu toliko skupe, čak i jeftnije od Masai Mare i Serengetija, ali cijene smještaja su astronomske.

Delta Okavanga je raj za promatranje ptica, dok Chobe ima najveće koncentracije slonova u Africi (moram priznati da me to jedva čekam doživjeti jednog dana).

Južnoafrička Republika – Kruger nacionalni park

Ovaj park je odličan za obitelji i putnike s manjim budžetom a poseban je i po tome da ćete tamo uočiti lakše Veliku petorku zahvaljujući razvijenoj infrastrukturi – to znači da postoje bolji putevi kojima auto može proći. Primjerice u Masai Mari nismo se baš mogli približiti nosorogu jer nije bilo puta do njega.

Što se tiče troškova, pristupačniji od ostalih – dnevne karte počinju od $30 po osobi, a možete iznajmiti vlastito vozilo za samostalni safari. Odlično za obitelji i putnike s manjim budžetom.

Imajte na umu da cijene navedene u prethodnom poglavlju su samo za ulaznice u parkove. Očekujte da ćete morati platiti agenciji i prijevoz do ovih parkova, smještaj, hranu i vodiča u samom parku.  Više o ovome u poglavlju “Gdje i kako bukirati safari”.

Koji park je najbolji?

Serengeti i Masai Mara su definitivno prvi izbor. Iz naših prostora ćete sigurno pronaći dosta agencija koje nude Keniju ili Tanzaniju u aranžmanu. Ako želite sami organizirati putovanje, ove dvije opcije su najpristupačnije.

Gdje i kako bukirati safari?

Safari vozilo u vožnji zemljanom putu

Za bukiranje samog safarija imate dvije opcije:

  1. Sami organizirate prijevoz do parka, smještaj i vodiča koji će vas voditi kroz park
  2. Angažirate lokalnu agenciju koja će vam ponuditi cjelokupni paket: prijevoz, smještaj, hrana i vodič

Ako vam je ovo prvo putovanje u Africi ili generalno prvi safari, toplo preporučam drugu opciju. 

Naravno da vi to možete sami odvojeno sve no međutim uložit ćete puno vremena u to, a ušteda neće biti značajna. Mi smo se odlučili na bukiranje lokalne agencije koja će vam sve organizirati.

Najbolja stranica preko koje to možete napraviti je safaribooking.com. Ovdje za svaku lokaciju možete pronaći pakete koje nude lokalne agencije. Moja preporuka je da zatražite bar 4-5 ponuda prije nego se odlučite.

Obavezno prije uplate avansa provjerite što taj paket uključuje, nekada se zna dogoditi da paket ne uključuje ulaznice u park, obroke itd.

Za Masai Maru u Keniji preporučamo lokalnu agenciju Balu Travel. Imali smo sve u jednom paketu, cijene nisu bile previsoke i vodič je bio iskusan.

U nastavku ponuda aranžmana koju smo mi dobili od naše agencije, ovisno o izabranom smještaju. Ove cijene su uključivale prijevoz od Nairobija do Masai Mare, smještaj, tri obroka dnevno, ulaz u park i vodiča u parku.

Balu Travel ponuda za Masai Mara safari.

Ako pak ne pronađete odgovarajuće ponude na safaribooking.com, dosta jednostavnije ih možete bukirati na GetYourGuide.com. Koristila sam ga osobno više puta za razne aktivnosti i zasad sam imala samo dobra iskustva.

Koliko dana biti na safariju?

Krešo i Ana ispred Safari vozila u Masai Mara

Mi smo osobno bili 3 dana (2 noći) i bilo nam je fenomenalno. Ovisno u koji park idete, vodite računa da će vam dosta vremena otići na sami put do parka. 

Cilj svakog putnika na safariju je vidjeti Veliku petorku i mi smo to uspjeli. Imali smo i sreće i iskusnog vodiča. Primjerice nikako nismo mogli pronaći nosoroga i svi ostali su odustali (vodiči komuniciraju preko radija) a naš vozač je prošao zbilja zabačene dijelove parka i uspjeli smo ga pronaći!

Vodič nam je rekao da neki znaju po 10 dana kampirati u parku i ne vidjeti sve. Nama je 3 dana bilo dovoljno, ali naravno – nitko vam ništa ne garantira. S više vremena možete se opustiti i uživati u vožnjama u različita doba dana, što povećava šanse za susrete s raznim životinjama.

Ako imate budžet i vremena i ne želite nimalo žuriti, 5 dana je super. U našem slučaju 3 dana je bilo skroz ok i vjerujemo da će većina ljudi biti zadovoljna s tim.

Koji smještaj izabrati za safari?

Ovo ovisi o vama i vašim preferencijama. 

Ako putujete solo i na budžetu te niste prezahtjevni, vrlo vjerojatno će vam odgovarati niskobudžetni smještaj u šatoru. 

Ako ste nešto kao ja i Krešo te tražite nešto komfornije, možete se odlučiti na malo skuplju opciju za koju vjerujem da se isplati. 

Cijene smještaja variraju ovisno o vrsti smještaja. Obično se dijele na tri kategorije: 

  • smještaj u šatoru (niskobudžetni), 
  • smještaj u kojem imate vlastiti apartman sa strujom i vodom (srednji budžet) 
  • i luksuzni smještaji sa bazenom, hranom od 5 zvjezdica itd. 

Ako pričamo o Masai Mara, odabir vrste smještaja može utjecati na ukupnu cijenu u rasponu od 100-300 USD između najniže opcije i neke srednje opcije. Ako pak želite luksuzno iskustvo to vas može koštati i do 1000 dolara više.

Osobno mogu preporučiti Jambo Mara Safari Lodge

Ovo je srednja opcija između niskobudžetnog smještaja i luksuznog smještaja. Imat ćete vlastiti apartman sa balkonom, strujom i vodom kao i bazen, stol za stolni tenis, biljar itd. Lokacija mu je odlična jer je na samom ulazu u parku te se nama dogodilo da nas usred noći budi urlik slonova što je nezaboravno iskustvo. Mi smo bili prezadovoljni ovim smještajem i toplo preporučamo onima koji možda traže malo više komfora, a da nije nužno luksuzno. 

Jambo Mara Safari Lodge možete bukirati u nastavku klikom na poveznicu:

Što ponijeti na safari?

  • Lagana i udobna odjeća neutralnih boja (bež, kaki, maslinasto zelena) kako biste se uklopili u okoliš i izbjegli privlačenje insekata. Ponijeti i topliju jaknu za jutarnje vožnje.
  • Sprej protiv komaraca (ja sam nosila Komarka– to je prirodni repelent kojeg možete naručiti ovdje).
  • Kapa, sunčane naočale.
  • Power bank za punit na safariju ali i zato jer u smještaju znaju gasiti struju nakon 22h.
  • Kameru ili mobitel s velikim zoomom. Dalekozor također iako ga i vodiči imaju.
  • Ruksak za vodu, grickalice i power bank.
  • Gotovina u lokalnoj valuti za napojnice.
  • Putovnica, vize, zdravstvene potvrde (npr. za žutu groznicu) i kopije rezervacija.
  • Kupiti online e-sim karticu za internet.

Konkretno o vizama i zdravstvenim potvrdama više u vodiču za Keniju.

I to bi bilo to: ovo je vaš mali vodič za organizaciju safarija. Više video sadržaja na tu temu možete pronaći na mom Instagramu gdje mi se možete obratiti za više pomoći 🙂