Vodič za putovanje u Palermo

Palermo.
Što ti padne na pamet kad pomisliš na Palermo? Meni mafija. 😉
Sadržaj
ToggleAko ovo kažeš nekome iz Palerma, velike su šanse da ćete zamrziti do kraja života.
Ako voliš ušminkane gradove u kojima sve funkcionira kao po špagi, onda Palermo definitivno nije za tebe. Ali ako voliš uživati u atmosferi, razgledavati ulice na kojima vlada šarmantan nered i dobro pojesti – Palermo će te oduševiti! Mene je osvojio na prvi zalogaj odličnog kroasana i šalicu kave koju sam ispijala u Cafe Luca u rano nedjeljno jutro dok su oko mene ulični prodavači pripremali štandove za nedjeljni sajam.
Tad sam stvarno mogla reći: stigla sam na Siciliju.
U ovom vodiču pronaći ćeš sve što trebaš znati prije putovanja u Palermo: gdje odsjesti, što obavezno posjetiti, gdje dobro pojesti i još puno korisnih savjeta da tvoje putovanje prođe bez stresa (koliko je to u Palermu moguće, naravno). 😅
Ovaj članak sadrži preporučene linkove, što znači da ako rezerviraš smještaj, turu ili uslugu putem njih, ja dobijem malu proviziju – tebi cijena ostaje ista, a meni pomaže da nastavim stvarati besplatan sadržaj. Hvala ti na podršci! 😊
Ako te zanima više ovakvih vodiča, baci pogled i na moj vodič za Rim ovdje.
Kako stići i kretati se Palermom?
U Palermo smo odlučili otići jer smo pronašli odličan, jeftini let iz Zagreba s Ryanair-om. Trenutno su cijene jako povoljne, pa svakako preporučujem da provjeriš njihove letove ako ti se ide u Palermo. Let traje kratko, a sam dolazak do centra grada je jako jednostavan. Za Palermo lako možeš doći i iz Beograda a ako ideš iz Sarajeva, probaj iskombinirati let s presjedanjem u Rimu.

*Na službenoj Ryanair aplikaciji piše da let Zagreb-Palermo traje 1h:50min no mi smo stigli za 1h:15min. Čisto da imaš to u vidu ako te netko tamo čeka ili moraš pokupiti rentani auto.
Od aerodroma do centra Palerma
Aerodrom u Palermu (Falcone Borsellino) je odlično povezan s centrom grada. Najbolja i najjednostavnija opcija koju smo koristili je vlak. Karta košta 6.80 eura u jednom smjeru, a putovanje traje oko 30 minuta.
Super stvar je što vlakovi idu jako često (praktički svakih 30 minuta) pa se ne moraš brinuti o čekanju ili kašnjenju. Kartu možeš kupiti online na stranici Trenitalia, samo upiši početnu stanicu „Palermo Aeroporto“ i odredište „Palermo Centrale“. Ako ne želiš online, možeš kartu kupiti i na automatu na stanici ili preko aplikacije Trenitalia.
Kako se kretati po Palermu?
Sam grad Palermo je najbolji kada ga istražuješ pješice. Sve glavne znamenitosti su relativno blizu jedna drugoj, a hodanjem ćeš najbolje osjetiti lokalnu atmosferu, pogotovo kroz šarene kvartove poput Ballarò, Vucciria i Kalsa.
Ako trebaš javni prijevoz, tu su gradski autobusi, koji su pristupačni ali pomalo kaotični (to je ipak Palermo). Karta košta 1,40 eura i vrijedi 90 minuta. Karte možeš kupiti na kioscima ili u tabaccheriji, a zapamti da ih moraš ovjeriti prilikom ulaska u bus.
Taxi može biti dobar izbor ako vas ide više, ali obavezno se unaprijed dogovori oko cijene ili koristi aplikacije kao što su FreeNow ili Uber. Ako voliš slobodu, možeš unajmiti auto ili skuter, ali znaj da su ulice uske, promet kaotičan, a parking izazovan.
Ukratko, moja preporuka je: vlakom od aerodroma do grada, a po gradu pješice – najjednostavnije, najjeftinije i najautentičnije!
Smještaj u Palermu

Mi smo našli smještaj za samo 40 eura po noći, udaljen tek 20 minuta pješice od centra grada, što se pokazalo kao idealna opcija. Definitivno preporučujem ovakav izbor jer možeš dobiti odličan smještaj po jako povoljnoj cijeni. Mi smo odsjeli u Alba Central City, a smještaj možete pronaći u nastavku:
Ovo je smještaj koji je zapravo soba u apartmanu s više soba i kupaonicu dijeliš s još dvije sobe. Nama to ne smeta ali čisto da se zna.
Ako još nisi siguran gdje odsjesti, evo nekoliko kvartova koje preporučujem za boravak:
- Centro Storico: Povijesno središte grada, idealno za one koji žele biti blizu glavnih atrakcija.
- La Kalsa: Umjetnička četvrt s bogatom poviješću i brojnim galerijama.
- Politeama: Poznata po elegantnim trgovinama i restoranima, odlična za ljubitelje urbanog života.
Palermo nije preveliki grad, tako da ciljaj da si u krugu od cca 20 minuta od Quattro Canti i bit će ti super. Iskoristi priliku da prešećeš cijeli grad i izgoriš kalorije koje nabiješ od silne tjestenine, pizze i gelata :).
Gdje jesti u Palermu?

Hrana je apsolutni highlight Palerma! Na preporuku lokalca, posjetili smo Bisso Bistrot koji se nalazi na samom trgu Quattro Canti (lokacija ovdje). Bili smo oduševljeni tjesteninom s ribljim ragùom i prilogom Caponata (tradicionalni sicilijanski prilog od patlidžana, rajčica, maslina i kapara – savršeno!).
Za desert, vrhunski gelato smo pronašli u Primo Canto Gelateria, nedaleko od Bisso Bistrot. Ovdje je gelato stvarno autentičan, kremast i savršeno ukusan.
Ako tražiš odlično mjesto za jutarnju kavu na suncu, preporučujem Cafe Luca. Imaju fenomenalne kroasane s pistacijom. Iako ćeš na Google-u vidjeti katastrofalne ocjene, to je uglavnom zbog nezainteresirane posluge, što je tipično za Palermo – lokalci kažu da je to standard.
Cannoli, poznati sicilijanski desert od hrskave kore punjene slatkom kremom od ricotte, probali smo u I Segreti Del Chiostro. Slastičarna se nalazi unutar samostana Svete Katarine i atmosfera je divna.
Za pizzu preporučujem Funacco Pizza Lab. Iako je nešto skuplja od prosječne talijanske pizze, definitivno je vrijedna novca – jedna od najboljih koje smo ikada probali!
Ukratko, Palermo raj za nepce i jedva mu se čekam vratiti!
Što vidjeti u Palermu?

Palermo je pun impresivnih atrakcija, a evo nekoliko koje definitivno moraš obići:
Glavne atrakcije u Palermu
Katedrala u Palermu: Osim što je predivna izvana i iznutra, preporučujem ti da se popneš na njezin krov – pogled s vrha je spektakularan. Ulaz u samu katedralu je besplatan, no za penjanje na krov potrebno je platiti ulaznicu od oko 7 eura. Računaj da ti treba oko 45minuta za ovu aktivnost.
Quattro Canti: Glavni trg u centru grada, poznat i kao „četiri kuta“. Savršen je za početak obilaska jer se tu križaju dvije glavne ulice, a trg je okružen impresivnim baroknim palačama. Svaki kut ima svoju fontanu i kipove svetaca zaštitnika grada.
Tržnica Ballarò: Najveća i najživlja tržnica grada. Ovdje možeš doživjeti pravi lokalni duh, isprobati odličan street food poput arancinija i panelle, i kupiti lokalne proizvode poput začina, sireva, maslina i svježeg voća.
Teatro Massimo: Najveće operno kazalište u Italiji, poznato po izvanrednoj akustici i prekrasnoj arhitekturi. Također je poznato kao mjesto snimanja nekih scena iz kultnog filma “Kum III”. Ulaznica za obilazak unutrašnjosti košta oko 10 eura.
Fontana Pretoria: Predivna renesansna fontana smještena nedaleko od Quattro Canti, poznata i kao „Fontana srama“ zbog svojih golišavih kipova. Lokalci je navodno ne vole 😉
Palazzo dei Normanni & Cappella Palatina: Bivša kraljevska palača i kapela s raskošnim mozaicima. Ulaznica je oko 12 eura, a svakako vrijedi zbog jedinstvene ljepote interijera.
Dodatni izleti iz Palerma
A ako imaš dan-dva viška u Palermu, svakako ti preporučam ove dvije opcije:
Monreale

Izlet do gradića Monreale obavezno stavi na svoj popis. Smješten samo dvadesetak minuta vožnje autobusom ili automobilom od centra Palerma, Monreale skriva jednu od najljepših katedrala na Siciliji – poznatu po raskošnim bizantskim mozaicima koji prekrivaju njenu unutrašnjost.
Monreale katedrala (Duomo di Monreale) izgrađena je u 12. stoljeću, a njeni zlatni mozaici prikazuju biblijske priče u gotovo filmskoj raskoši. Posebno impresivna je središnja apsida s prikazom Krista Pantokratora- ne moraš biti vjernik kako bi te ovo oduševilo. Ulaz u samu katedralu je besplatan, ali za potpuni doživljaj se preporučuje platiti simboličnu ulaznicu za pristup klaustru i krovu katedrale odakle se pruža spektakularan pogled na Palermo i okolne planine. Mi to nismo napravili pa ne mogu pričati iz prve ruke. Ali katedrala je zbilja prekrasna.
Posjet Monrealeu traje svega nekoliko sati, ali definitivno vrijedi – pogotovo ako voliš povijest, umjetnost ili jednostavno uživaš u mirnijim mjestima daleko od gradske vreve.
Cefalù

Ako zaželiš malo usporiti tempo i pobjeći iz gradske vreve, jednodnevni izlet u obalni gradić Cefalù bit će odličan izbor. Smješten oko sat vremena vožnje od Palerma, Cefalù će te očarati svojim mediteranskim šarmom, uskim ulicama, kamenim kućama i predivnom pješčanom plažom.
Najlakši način da dođeš iz Palerma do Cefalùa je vlakom – vožnja traje otprilike sat vremena, a povratna karta košta oko 14 eura po osobi. Vlak polazi redovno s glavne željezničke stanice (Palermo Centrale), a raspored i karte možeš provjeriti na službenoj stranici Trenitalie. Također, karte možeš rezervirati i u nastavku preko Omia:
Druga opcija je rentati automobil (što smo i mi napravili, ali računaj da je cijena oko 80-90 eura dnevno plus depozit – detalje o rentanju auta imaš kasnije pod Ostali savjeti).
Parking u Cefalu možeš pronaći ovdje.
U Cefalùu se svakako prošetaj do glavnog trga (Piazza Duomo) i posjeti impozantnu Normansku katedralu (Duomo di Cefalù), koja je pod zaštitom UNESCO-a. Nakon što istražiš stari dio grada, predlažem da sjedneš u neki od šarmantnih kafića s pogledom na more ili uživaš na plaži Lungomare di Cefalù, idealnoj za kupanje i sunčanje. Ako imaš vremena, popni se na vrh stijene La Rocca – pogledi na grad i obalu oduzimaju dah!
Cefalù je jednostavan, ali savršen jednodnevni bijeg od užurbanosti Palerma. Obećavam da ćeš se vratiti s pregršt divnih uspomena (i fotografija!).
Pssst – meni se Cefalu svidio više od Palerma 😉
Gdje rentati automobil u Palermu?
Ako želiš istražiti okolicu Palerma ili posjetiti neka udaljenija mjesta, razmisli o rentanju automobila. Mi smo automobil na jedan dan rentali u zadnji tren na ovoj lokaciji za 86 eura. Nije bilo najjeftinije, ali slično je bilo i u ostalim rent-a-car kućama. Pozitivno je što možeš rentati s debitnom karticom, a depozit je bio 150 eura.
Iz mog vlastitog istraživanja, ovo su dobre lokalne rent a car agencije (naravno pripazite prije na iznos osiguranja i depozite):
Također mi smo rentali u Holiday Car Rental, ali nismo imali previše opcija. Recenzije su im prosječne, a mi nismo imali problema na kraju.
Ostali savjeti
- Palermo je uglavnom siguran grad, ali pripazi na svoje stvari na popularnim mjestima i tržnicama zbog džeparoša. Lokalci su nam rekli da mobitel ne držimo na stolu jer vrlo lako može nestati.
- Gotovo svugdje se može plaćati karticom, no uvijek imaj nešto gotovine za manje lokale i tržnice.
- Lokalci su opušteni i spori, što ponekad može biti frustrirajuće, ali je dio autentičnog šarma grada.
- Pitka voda iz slavine u Palermu nije uvijek ugodnog okusa; preporučujem kupovinu flaširane vode.
- Većina trgovina i restorana zatvara se oko 14:00 i ponovno otvara tek oko 17:00 ili 18:00. Dobro isplaniraj svoje dnevne aktivnosti.
S ovim savjetima, tvoj boravak u Palermu bit će još ugodniji i bezbrižniji!
Palermo nije klasična destinacija – nije savršeno posložen, nema besprijekorno organizirane ulice, niti dosadne rutine.
Palermo je grad koji živi punim plućima, s vibrirajućim ulicama, okusima i mirisima koji te osvajaju na prvu. Čula sam različita iskustva iz Palerma; nekima je bio pun smeća, nekima je najbolji grad u Italiji.
Moja vizija o Palermu je negdje klasična sredina. Nije mi najbolji grad u Italiji ali je svakako vrijedan posjeta. I dalje mislim da je dobra hrana ispred dobre usluge – srećom po Palermo, hrana je fantastična.
Iako se možda nećeš vratiti preimpresioniran, sigurno ćeš otići bogatiji za nezaboravne doživljaje, autentične okuse i pregršt anegdota. Plus avion se da naći za 40tak eura – isplati se otići 🙂
Nadam se kako vam je ovaj vodič pomogao. Za više savjeta slobodno mi se obratite na Instagramu i TikToku.