Vodič za putovanje u New York
Ako planirate putovanje u New York i zanima vas koliko sam potrošila za svoje zadnje putovanje, pregled svih troškova možete pronaći ovdje.
Ja sam zapravo u New Yorku bila i puno prije nego sam nogom kročila tamo. Prošla sam ga kroz Blair u Gossip Girl, kroz Monicu iz Prijatelja, kroz niz filmova u kojima djevojka iz malog grada dođe i gradi karijeru u New Yorku.
Ja sam New York poznavala i prije nego sam kupila kartu za Ameriku. Ili sam bar tako mislila.
Sigurna sam kako ćete se složiti da postoje gradovi i postoji New York. Grad koji nikad ne spava. Grad koji je zapravo puno više od grada. To je vibe koji te nosi od trenutka kada sletiš na jedan od mnogih aerodroma pa sve dok mjesec dana kasnije na kavi doma prepričavaš prijateljici kako ti je bilo. Iskreno drži te čak i godinu dana kasnije. I ako si kao ja- uvijek se sanjaš vratiti tamo. New York City.
Ovaj vodič je moj poklon tebi. Pomoći će ti da isplaniraš svoje nezaboravno putovanje u New York- što vidjeti (i kako?!) gdje uzeti smještaj, što jesti i dodatni savjeti koji će tebi i osobama s kojima putuješ olakšati i uljepšati boravak u New Yorku.
I da – pripremi Google Maps – čekaju te karte sa svim mojim omiljenim lokacijama!
Ako voliš dobar pogled (Top of the Rock ili rooftop bar?), uživati u dobroj hrani, šetati i popiti koju šalicu kave – ovaj vodič je baš za tebe. Let’s explore!
Što raditi u New Yorku?
1. Pogled u New Yorku
Top of the Rock – Moj favorit. Zašto? Jer ima sve – s jedne strane ikonski Empire State Building, a s druge beskrajno zeleni Central Park. Nema staklenih podova niti balona kao Summit, ali ima najčistiji, najljepši pogled na grad. I da, manje gužve su uvijek plus. Cijene se kreću od 40$ nadalje, ovisno u koje doba dana idete.
Ulaznicu za Top of The Rock možete kupiti ovdje.
Empire State Building – Klasik.. Penjanje na ovaj simbol grada je kao povratak u prošlost. Pogled s 86. kata? Neprocjenjiv. Ali da se razumijemo, ovdje su gužve veće– jer svi žele svoj trenutak na vrhu svijeta. Ne možete pogriješiti s ovim, ali minus pogleda s Empire State Buildinga je upravo je to što ne vidite samiEmpire State Building. Baš zato preferiram Top of The Rock s kojeg vam puca pogled na ESB. Cijene se kreću od 44$ nadalje, ovisno u koje doba dana idete
Ulaznicu za Empire State Building možete kupiti ovdje.
Summit One Vanderbilt – Najnoviji i po mnogima najspektakularniji vidikovac smješten na vrhu zgrade One Vanderbilt u Midtownu. Otvoren je 2021. godine i nudi 360° poglede na New York, uključujući Empire State Building i Central Park. Jedinstven je po interaktivnim instalacijama poput zrcalnih podova i staklenih platformi, a za pravu dozu adrenalina tu je Ascent, najviši stakleni pod u SAD-u. Savršeno za one koji žele nevjerojatan pogled i jedinstveno iskustvo. Cijene za osnovnu ulaznicu počinju od 46$.
Ulaznicu za Summit One možete kupiti ovdje.
Što god izabrali, jedno vam garantiram – bit ćete zaljubljeni u ovaj grad još više nego prije.
2. Vožnja biciklom u Central Parku
Central Park na biciklu? Apsolutno da! Ovo je najbolji način da istražiš ovu zelenu oazu usred New Yorka. Od Bow Bridgea do Bethesda Fountaina, vožnja kroz park nudi savršeni miks prirode i ikoničnih lokacija. Po meni idealna aktivnost ako vam buka i strka grada koji nikad ne spava postane malo previše. Kontrast zelenila i predivnih jezera sa neboderima u pozadini je nevjerojatan.
Bicikl možeš lako unajmiti blizu ulaza, a jutarnje sate preporučujem za manje gužve i mirnije staze. Vožnja biciklom nije samo zabavna, već ti i štedi vrijeme (i noge!) dok uživaš u ljepotama koje ovaj grad nudi.
Bicikl nedaleko od Central Parka možeš unajmiti ovdje.
3. Staten island vožnja brodom
Moj savjet: nemoj plaćati ture i penjati se na Kip slobode. Najbolja stvar kod Kipa slobode je pogled na njega, a to besplatno možeš dobiti na trajektu koji vozi za Staten Island. Kreće sa ove lokacije, cca svakih 20-30 minuta te prolazi tik pored otočića na kojem je Kip slobode. Uhvatit ćeš odlične slike, vjeruj mi. I bonus, kada dođeš na Staten Island pruža se odličan pogled na Manhattan skyline. Vožnja traje 25 minuta a kada dođeš tamo možeš se vratiti odmah sa idućim trajetkom ili ostati istraživati te uživati u pogledu na Manhattan.
Da se razumijemo- ako ti je ogromna želja doći Kipu slobode blizu ili se popeti na njega, napravi to. To što to nije moj đir ne znači da je loše.
4. Prošetati se Brooklyn Bridgeom
Jedna od glavnih znamenitosti u New Yorku. Šetnja preko Brooklyn Bridgea nije samo šetnja – to je iskustvo. Ova ikonska građevina spaja Manhattan i Brooklyn, pružajući ti nezaboravne poglede na skyline, East River i Kip Slobode u daljini.
Moj savjet? Kreni rano ujutro ili pred zalazak sunca. Rano izbjegavaš gužvu, dok zalazak sunca donosi onaj romantični narančasti sjaj koji se reflektira na gradu. Most je dug oko 1,8 kilometara, pa se pripremi za laganu šetnju i obavezno ponesi kameru (mobitel je ok) – trebat će ti.
Kad stigneš na stranu Brooklyna, nagradi se pizzom u Dumbo-u ili se spusti do Brooklyn Bridge Parka za još spektakularnije poglede. Ova šetnja je stvarno a must New Yorka – tu ćeš najviše osjetiti ovu energiju o kojoj ti pričam.
5. Times Square noću
Times Square noću je poput spektakla koji moraš doživjeti barem jednom. Reklame blješte sa svih strana, energija je nevjerojatna, a gužve – neizbježne. No, to je dio šarma!
Kad zakoračiš na „križanje svijeta,“ okružit će te golemi ekrani, umjetnici koji nastupaju i zvukovi grada koji nikad ne spava. Popni se na poznate crvene stepenice kod TKTS-a, sjedni i jednostavno upijaj prizor – to je mjesto gdje ćeš osjetiti puls New Yorka u njegovom najluđem izdanju.
Savjet? Nemoj žuriti. Iako je kaotično, Times Square noću ima onu filmsku magiju koja te podsjeti zašto svi vole ovaj grad.
6. Bryant Park
Putovanje u New York za mene ne bi bilo isto bez Bryant parka. Bryant Park je moj mali komadić raja usred betonske džungle. Smješten tik uz užurbani Times Square, ovaj šarmantni park savršen je za predah od kaosa grada. Obožavam uzeti šalicu kave to-go, sjesti za jedan od zelenih stolova i gledati kako grad živi oko mene. Ja sam tada u svom filmu a ona djevojka koja je došla iz malog grada u NY sam ja. 🙂
Zimi ćeš u Bryant Parku imati priliku doživjeti Advent na američki način sa klizalištem u sredini a ljeti te čeka travnjak idealan za piknik ili knjigu.
7. Stand up komedija
Iskreno meni se ovo nije nešto previše dalo ići ali me Krešo nagovorio. Na kraju mi je ovo ispala jedna od najboljih stvari u New Yorku. Postoje dvije opcije koje se izdvajaju a to su Comedy Cellar i The Stand. Mi smo išli u The Stand i to je bilo iskustvo za pamćenje.
Atmosfera je potpuno opuštena, gdje uz piće (koje se dodatno plaća ali ga ne moraš uzeti) sjediš u malom prostoru s random ljudima i smiješ se kao budala ljudima na pozornici. Kroz večer se izmjenjuju komičari koji nastupaju na maloj pozornici – od lokalnih talenata do poznatih imena. I da, postoji velika šansa da na toj pozrnici ugledaš svjetski poznate komičare koji odluče ‘navratiti’ i okušati se s novim materijalom. Samo dan nakon što so mi bili, došla nam je pozivnica da je The GOAT (Dave Chapelle) gost tu večer, ali nažalost imali smo drugu aktivnost rezerviranu.
Atmosfera je ležerna, ali prezabavna – komičari su stvarno duhoviti. Od srca velika preporuka od mene.
Comedy Cellar možeš rezervirati ovdje.
The Stand možeš rezervirati ovdje.
8. Lokacije poznatih serija
Ako si ikad gledala Prijatelje, Sex i grad ili Seinfeld, onda znaš da New York nije samo grad – on je scena a Greenwich Village je srce tih serija i moj najdraži kvart u New Yorku. Tu su svi oni kultni kafići i ulice koje prepoznaješ iz svake scene.
Ako voliš Prijatelje, prošetaj do MacDougal Street gdje je smještena legendarna zgrada koju Monica, Rachel i Chandler zovu dom.
Ako si obožavateljica Sex i grad, onda ne možeš propustiti šetnju do apartmana Carrie Bradshaw’s u West Village-u.
Za sve obožavatelje Seinfelda, zgrada iz serije smještena je na E 12th Street, a možeš svratiti i u restoran Tom’s Restaurant (poznat kao Monk’s Café).
Ove lokacije nisu samo za fanove serije – one su uvod u šarm Greenwich Villagea koji je nešto stvarno ali stvarno poseban.
9. Rooftop bar
Ako želiš vidjeti New York iz drukčije perspektive, ništa ne pobjeđuje koktel na rooftop baru.
230 Fifth Bar je jedan od mojih favorita. Sviđa mi se jer nudi spektakularan pogled na Empire State Building – možeš uživati u pogledu na grad dok piješ koktel i osjećati se kao da si u filmu. Zimi, čak ima i grijače, pa se možeš opustiti i u hladnijim mjesecima, a ljeti je terasa pravo mjesto za uživanje u zalasku sunca.
No, NYC ima mnogo rooftop barova, pa ćeš lako pronaći one koji odgovaraju tvom stilu – bilo da tražiš glamurozan ambijent ili opušteno mjesto s prijateljima. A najbolji dio? S svakog bara se pruža malo drugačiji pogled, tako da je svaki zalazak sunca nešto novo.
10. NBA utakmica
New York je domdva vrhunska NBA tima, i ništa se ne može usporediti s energijom koju osjetiš uživo na utakmici. Mi smo gledali utkamicu Brooklyn Netsa jer su karte za New York Knickse bile potpuno rasprodane! Iako nisam imala priliku vidjeti Knickse u Madison Square Gardenu, to mi je na bucket listi za idući put.
Ako si u New Yorku tijekom NBA sezone, svakako provjeri utakmice u Madison Square Gardenu (dom Knicksa) ili Barclays Centeru (dom Brooklyn Netsa). Atmosfera u obje dvorane je nevjerojatna – navijači, energija, i svi ti buzzeri i dunkovi jednostavno te ponesu i baš se uživiš.
Za karte možete provjeriti u nastavku:
11. Dodatne atrakcije koje ne smijete propustiti
Ovdje je popis svih onih atrakcija koje nisu upale na top 10, ali ne znači da su manje vrijedne. Ako bih išla u detalje za svaku lokaciju trebalo bi mi 10 članaka za New York .
Broadway moram li objašnjavati? 9/11 Memorial je mjesto tišine i poštovanja, dok je Washington Square Park savršeno za opuštanje uz šahovsku partiju ili svirače na gitari. Grand Central Terminal s njegovom impresivnom arhitekturom i zapanjujućim stropom pravi je primjer gradske ljepote. Ne zaboravi na MET, jedan od najboljih muzeja na svijetu, iako je za njega potrebno više od jednog dana da se istraži. Za nešto malo drugačije, vožnja žičarom do Roosevelt Islanda donosi fantastičan pogled na Manhattan. Prošetaj oko Flatiron Buildinga, te uživaj u šetnji uz The High Line, urbanom parku koji se prostire iznad ulica. Ove lokacije jednako su nezaboravne, ali i svaka od njih ima svoj jedinstveni šarm!
Ovdje pronađite na jednom mjestu kartu sa svim najvažnijim znamenitostima za posjetiti u New Yorku. Možete ju otvoriti u Google Maps na svom mobitelu
Smještaj u New Yorku
New York je ogroman, opcija je mnogo, ali gdje odsjesti zavisi od tvog budžeta, interesa i onoga što želiš doživjeti. Evo četiri popularne lokacije s njihovim plusovima i minusima:
1. Manhattan
Ako tražiš onaj pravi New York doživljaj, Manhattan je nezaobilazan. Bliže si svim glavnim atrakcijama – Times Squareu, Central Parku, Broadwayu, i naravno, brojnim rooftop barovima s nezaboravnim pogledima. No vodi računa da je Manhattan ogroman i ako imaš smještaj na Wall Streetu, trebat će ti pola sata do Central Parka i to javnim prijevozom. A to je sve na Manhattanu.
U svakom slučaju, Manhattan je idealna lokacije za ljude koji žele biti u epicentru akcije i u blizini kafića, restorana i shoppinga.
Ali, uvijek postoji ali: cijene su visoke. Čak i ako pronađete nešto da vam je prihvatljivo, kvaliteta je upitna. Također, na Manhattanu su ogromne gužve i prepun je turista.
2. Brooklyn
Ako želiš više autentičan, boemski ugođaj, Brooklyn je savršeno mjesto. Popularan je zbog svojih trendovskih kvartova poput Williamsburga i Dumboa, gdje se možeš opustiti u kafićima, uživati u umjetnosti i dizajnu, i prošetati uz most. Također, nudi odličan pogled na Manhattan s brojnim predivnim parkovima i javnim prostorima.
Cijene smještaja u popularnim područjima također mogu biti visoke, ali generalno mislim da se najviše isplati odsjesti u Brooklynu. Gledajte samo da ste blizu metro i ne bi trebali biti dalje od 20-30 minuta od samog centra Manhattana
3. Bronx
Bronx je dosta povoljniji od Manhattana a ovdje možeš uživati u autentičnom New Yorku, daleko od turističkih masa. Dodaj tu i znamenite lokacije poput Yankee Stadiuma i botaničkog vrta.
Međutim Bronx nije toliko centralan kao Manhattan, pa ti može trebati malo više vremena za dolazak do glavnih atrakcija. Kada smo ja i Krešo bili prvi put u New Yorku odsjeli smo u Airbnb-u u Bronxu. Smještaj je bio dobar, međutim moram priznati da su vožnje metroom od 45+ minuta dosta umarale. Nismo se osjetili nesigurnim u nijednom trenutku, međutim kažu da neki dijelovi mogu biti manje sigurni.
4. Queens
Najveći kvart u New Yorku tako da je teško generalizirati o kvaliteti same lokacije za smještaj. Generalno se da pronaći jeftiniji smještaj i odlična baza za ljude koji žele više prostora, a opet nisu daleko od Manhattana ako ste smješteni unutar Astorie ili Long Island Citiya. Najčešće je to onda 20-30 minuta javnim prijevozom do Manhattana. Idealno za ljubitelje hrane jer Queens ima odlične restorane svih mogućih kuhinja ( i balkanski dućan :))
5. New Jersey
Ako želiš uštedjeti na smještaju, New Jersey je odlična opcija. Bliže je prirodi, ima veće stanove i niže cijene. Uz to, imaš super pogled na Manhattan. A što je najbolje – do Manhattana stižeš za samo 15-ak minuta vlakom. Međutim s obzirom da je to ne samo drugi grad, nego i drugi state, neće ti vrijediti single ticket metro karta kojom se služiš unutar NYC. Nisi u samom centru svega, pa se možeš osjećati kao da si na “rubovima” grada. Putovanje u NYC može postati naporno ako nisi blizu vlakova ili mostova. Ne bih ovo savjetovala.
Ako se mene pita, ako gledamo omjer cijene, kvalitete i udaljenost od Manhattana, mislim da se Brooklyn najviše isplati.
Svakako ako to budžet dozvoljava, Manhattan je najbolja opcija pogotovo Aao si skroz kratko u New Yorku te ti je budžet nešto veći.
Ako planiraš duži odmor ili tražiš smještaj koji je povoljniji, Bronx, Queens i New Jersey nude dobre opcije s boljim cijenama. Svaka od ovih lokacija ima svoj šarm – sve ovisi što ti je prioritet!
Također, prilikom rezerviranja smještaja pripazite na Airbnb. Prema novom zakonu, najmodavci u New Yorku ne smiju iznajmljivati smještaj preko Aribnb-a ako taj smještaj nije ujedno i njihovo mjesto stanovanja. U prijevodu smiju iznajmljivati samo sobe, ali ne i kompletne stanove. Mi kada smo išli smo uspjeli pronaći cijeli smještaj za sebe tako da su neki očito pronašli rupu u zakonu, ali pripazite na ovo kad bukirate.
Ako želite rezervirati svoj smještaj preko Booking.com, možete to napraviti preko poveznice u nastavku, samo podesite datume za vaše putovanje:
Gdje jesti u New Yorku
1. New York pizza
Nadaleko poznata New York pizza, po mnogima najbolja pizza uz onu iz Italije naravno, iako totalno drugačijeg stila. Karakteristično je da se prodaje na komade (slice-ove) koji su tanki i hrskavi. Po meni je definitivno morate probate, najbolje sjedne kada je nakon cijelog dana hodanja zgrabite s nogu. Preporuke Joe’s Pizza, Bleeker Street Pizza i Scarrs Pizza. Znači ovo su primarno mjesta za uzeti pizzu to-go iako se u Bleeker Street zna pronaći nešto mjesta sjesti. Sve tri pizze su odlične, s tim da je Joe’s Pizza kultno mjesto gdje celebrityji zalaze, što ćete vidjeti po slikama na zidu. Joe’s i Bleeker Street se nalaze jako blizu jedan drugom tako da lako možete probati oba, a Scarrs je nešto dalji ali ništa lošiji od ova dva. Njihova pepperoni pizza nas je oduševila.
2. Burgeri
Shake Shack i Five Guys. Skupi su, ali su preukusni. Oba su fast food lanci ali ih nema kod nas. Razlika je što su u Shake Shack-u nešto manje porcije ali je dojam da su namirnice izuzetno kvalitetne i uređenje je moderno, dok je Five Guys zamišljen kao klasično američko burger mjesto gdje ti burger serviraju u foliji a pomfrijati nakrcaju toliko da vas pet može jesti jednu porciju. Nemoj bezveze plaćati za veliku porciju jer će te i u maloj nakrcati pomfrijem.
2. Chick-fil-A
Chick-fil-A je jedan od najpoznatijih američkih lanaca brze hrane, specijaliziran za sendviče s piletinom. Ako dolaziš iz Hrvatske, zamisli nešto kao KFC ali puno kvalitetnije. Najpopularniji izbor je Original Chicken Sandwich s hrskavom piletinom, kiselim krastavcima i mekanim pecivom.
Obavezno probaj njihove Waffle Fries (pomfrit u obliku rešetke) i domaći Chick-fil-A umak. Posebnost je i brza usluga – čak i kada je ogroman red osoblje je na nogama i uzima narudžbe dok čekate u redu, prije nego što stignete na blagajnu. Obožavam Chick-fil-A.
4. Magnolia Bakery
Magnolia Bakery je kultna slastičarnica iz New Yorka, poznata po svojim kremastim i bogatim desertima. Njihov najpoznatiji specijalitet je Banana Pudding, slojevita krema s bananama i keksima koja se topi u ustima.
Popularni su i njihovi cupcakes, posebno klasik s maslacem od vanilije ili čokoladnim preljevom. Magnolia Bakery je nezaobilazna i za fanove serije Sex i grad – scena gdje Carrie i Miranda jedu kolače snimljena je upravo ovdje.
5. Bagels
Ako postoji jedna stvar koju moraš probati u New Yorku, to su bagels – okrugla peciva s rupom u sredini, savršeno meka iznutra i lagano hrskava izvana. Ovo nije samo pecivo; u New Yorku, bagel je institucija. Najčešće dolazi preliven sezamom, makom ili jednostavno “everything” mješavinom (sjemenke i začini), a nadjev može biti sve od klasičnog cream cheesea (sirnog
namaza) do luksuznog lox-a (dimljenog lososa). Odlično za prezalogajiti kada vam se ne sjeda u restoran za veliki obrok, a bagel će vas kvalitetno zasititi. Mjesta koja mogu preporučiti za probati bagel su: Liberty Bagels i Russ & Daughters.
6. Bubby's
Klasični američki diner u kojem možete pojesti savršebe američke palačinke.
Smješten u srcu Manhattana (Tribeca i High Line lokacije), jako je popularan je među lokalnim obiteljima, turistima i ljubiteljima pravog New York brunch iskustva.
Što probati?
Ja sam jela buttermilk pancakes i bile su wow– mekane i savršeno pečene. Ja i Krešo smo se ubili u njima, porcije su ogromne. Ako voliš nešto slanije, naruči bubby’s breakfast s jajima, kobasicom i domaćim pecivima.
7. Los Tacos No.1
Ako si ljubitelj meksičke hrane (ili jednostavno voliš dobar taco), Los Tacos No. 1 je nezaobilazna stanica u New Yorku. Smješten u poznatoj Chelsea Market tržnici, ovo je mjesto koje nudi autentične, svježe pripremljene tacose koji su oduševili Krešu.
Definitivno probaj njihov adobado taco (svinjetina marinirana u tradicionalnim začinima) ili carne asada (sočna govedina s roštilja). Tortilje su domaće i dolaze s izborom klasičnih dodataka poput guacamolea, salse i svježeg korijandera. Za potpuni doživljaj naruči i horchatu – tradicionalni, slatki napitak od riže s cimetom.
Ovdje pronađite na jednom mjestu više od 60 lokacija za jesti u New Yorku. Lokacije su podijeljenje u kategorije: pizza, brunch, diner, slatko, bagels, burgeri i ostala poznata lokalna mjesta.
Ostali savjeti za New York
1. E-sim kartica
Kada putuješ u New York, nikako nemoj zaboraviti na internet. Kada sletite u NY, bilo bi super da čim upalite mobitel imaš pristup internetu da možeš sebi pozvati Uber do smještaja ili provjeriti opcije za javni prijevoz. Ako želiš imati internet na svakom koraku dok istražujete New York, E-sim karticu možeš kupiti u nastavku preko Airalo. Koristila sam ga na gotovo svim putovanjima van Europe i nikada nisam imala problema.
2. Metro karta i prijevoz
Kada sletiš u New York moj savjet ti je da izvadiš mobitel i nazoveš Uber da te prebaci do vašeg smještaja. U tom trenutku putuješ vjerojatno već 10+ sati, svi ste umorni i rastura vas jet lag. Ovo će te izaći možda malo skuplje (a možda i jeftinije ako slijećete u New Jersey), ali vjeruj mi da ti treba. Ne želite umorni bauljati po metro stanicama, pokušavajući skužiti koji je pravi smjer ili gdje vam je iduće presjedanje.
Kada se lijepo smjestiš u smještaj i odmoriš, taxi ti vrlo vjerojatno više neće trebati.
Javni prijevoz u New Yorku funkcionira jako dobro, svaki dan ćeš koristiti metro. Kartu za metro možeš kupiti na jednom od brojnih MTA automata unutar metro stanica. Tu možeš kupiti papirnatu karticu koja se može napuniti, sama kartica će te izaći 1$. Minimum koji se mora staviti na karticu je 5.80$, a onda će te putovanje u jednom smjeru izaći 2.90$. Ono što možeš napraviti je na istoj kartici uključiti tjednu neograničenu vožnju. To će te koštati 34$ za tjedan dana neograničene vožnje, mislim da ti se to najviše isplatiti. To uključiš i više ne moraš razmišljati o ničemu.
3. Porez i cijene
Porez u Americi funkcionira drukčije nego kod nas. Kada vidiš cijene za neki proizvod, ta cijena je bez poreza koji se dodaje na konačnu cijenu. Tako da cijena na blagajni neće biti ista. To je iz razloga što u Americi svaki state može sam za sebe odrediti visinu poreza (čak i gradovi), a u ovom slučaju cijena proizvoda koju prodaje trgovac može svugdje biti ista + % poreza koji se obračunava na tu cijenu.
Međutim, ti porezi u NY nisu visoki (cca 4%) tako da na blagajni ne bi trebali doživiti šokove. Postoje neke iznimke ali to je uglavnom to.
4. Shopping
Shopping u New Yorku, odnosno u Americi općenito, pravo je iskustvo na next levelu. Brendovi poput Guessa, Tommy Hilfigera, Tom Tailora i sličnih, koji su kod nas često skupi, u Americi se mogu pronaći po znatno pristupačnijim cijenama. Za one koji su ikad posjetili TkMaxx u Europi, američka verzija – TjMaxx – podiže koncept na potpuno novu razinu. Sličan koncept ima i Marshalls, još jedna sjajna trgovina gdje možete pronaći markiranu odjeću, obuću, torbice, kućne potrepštine i druge stvari po odličnim cijenama.
U New Yorku TjMaxx i Marshalls trgovina ima na više lokacija, iako ovo nisu tipični dućani s lijepo posloženim policama. Roba je naslagana na štendere, a vi pretražujete po kategorijama. No, upravo se tu kriju pravi shopping dragulji! Primjerice, ja sam pronašla Adidas tenisice za samo 30-ak dolara, zimsku jaknu Tom Tailor za 50 dolara, i još puno sjajnih komada. Ako uživate u kupovini i volite pronalaziti povoljne ulove, ovo će vam biti pravi mali shopping raj!
Što se tiče outleta, New York sam po sebi nema velikih outlet centara kao, recimo, Las Vegas. No, ako želite outlet shopping, možete se uputiti u New Jersey, gdje se nalaze poznati centri.
Također, imajte na umu poreze! Cijene u trgovinama često ne uključuju porez, koji iznosi dodatnih 4.5% za većinu artikala. No, odjeća i obuća čija cijena iznosi ispod $110 oslobođeni su poreza u New York Cityju i državi New York. Kupovine iznad $110 podliježu porezu od 4.5% u NYC-u te 4% na razini države, što ukupno iznosi 8.5%.
Ovdje pronađite lokacije za shoppingiranje u Marshallsu, T.J. Maxxu i Burlingtonu.
Odrasla sam gledajući filmove i serije koje su me uvjeravale da je ovaj grad centar svemira, ali ništa vas ne pripremi za trenutak kad prvi put zakoračite na njegove ulice. Gigantski neboderi, užurbani tempo, miris hot-dogova s uličnih štandova i taj osjećaj da se sve moguće i nemoguće ovdje događa istovremeno – New York vas jednostavno usisa.
Ovaj grad je nevjerojatan spoj kaosa i magije, toliko velik i intenzivan da vas istovremeno oduševi i pomalo zastraši. Ali jedna stvar je sigurna – ostavlja vas s osjećajem da želite još. Moja najveća želja sada? Otići živjeti u New York, makar na mjesec dana, i doživjeti ga onako kako to rade pravi Newyorčani.
Dakle, stay tuned – tko zna, možda se sljedeći vodič piše s druge strane Atlantika, iz malog stana s pogledom na Brooklyn Bridge. 🙂