Gdje odsjesti u Istanbulu?

Galata Toranj i zgrade u kvartu Karakoy u Istanbulu, plavo nebo i ptice u pozadini

Istanbul. Grad koji je toliko ogroman da se osjećate kao da ste istovremeno u dva različita svijeta. Što zapravo i nije daleko od istine jer je to grad na dva kontinenta. 

Ako je ovo vaš prvi put ovdje, spremite se za potpuni kaos – ali onaj dobar kaos. Zamislite mješavinu džamija, hipsterskih kafića, mirisa svake moguće hrane i zvukova Ezana koji se stapaju s prometnim trubama i zvukovima galebova. Dobrodošli u grad gdje svaki kvart ima svoj vibe, a odabir gdje odsjesti može zvučati kao težak zadatak.

Kada planiramo putovanja, svima nam je cilj jedno – izbjeći tourist traps ilitiga zamke za turiste na kojima ćemo preplatiti sve što se preplatiti da. Posljednje što želimo je završit u nekom mjestu gdje su samo turističke radnje sve je precijenjeno duplo za turiste. 

Ovaj članak sam napisala upravo s tom idejom: da vam skratim muke, ali i pokažem koji kvartovi zaista zaslužuju vašu pažnju.

Kao netko tko voli kombinirati rad i putovanja, znam koliko je bitno naći mjesto gdje se možete opustiti, uživati u lokalnom šarmu, ali i imati sve na dohvat ruke – od kave do istraživanja. U nastavku vam donosim moj popis kvartova koji imaju sve to – i više od toga.

U nastavku je podjela prema kvartovima koji su najpopularniji, a u njima ću dati i svoj sud gdje je najbolje odsjesti.

Ovaj članak sadrži preporučene linkove, što znači da ako rezerviraš smještaj, turu ili uslugu putem njih, ja dobijem malu proviziju – tebi cijena ostaje ista, a meni pomaže da nastavim stvarati besplatan sadržaj. Hvala ti na podršci! 😊

Ako volite istraživati velike gradove poput Istanbula, sigurno će vas zanimati i moj vodič kroz Pariz. Kliknite ovdje i saznajte što sve trebate posjetiti u gradu ljubavi!

Na što paziti kada tražite smještaj u Istanbulu

Lažne recenzije

Nažalost, nije neuobičajeno naletjeti na lažne recenzije. Nama se jednom dogodilo prilikom odjave iz smještaja, osoblje na recepciji tražilo je da im pokažemo potvrdu rezervacije s Booking.com-a. Tada nismo znali da se na toj potvrdi nalazi PIN preko kojeg se oni mogu ulogirati i napisati recenziju u vaše ime.

Nekih 20-ak minuta nakon odlaska, dobila sam obavijest da sam ja napisala recenziju za njihov smještaj, gdje se na sva zvona hvali gospodin Yusuf i cijeli taj objekt. Naravno, tu recenziju nikad nisam napisala – oni su to napravili sami, koristeći moj PIN. Malo je reći da sam bila ljuta.

Zato, imajte ovo na umu: PIN ne dajte nikome, ni pod kakvim izgovorom. Također, dok pretražujete smještaj, obratite pažnju na recenzije – ako se u njima previše hvali neki gospodin Mustafa, Yusuf ili bilo koji zaposlenik, to bi mogao biti znak da recenzije nisu baš autentične. Smještaj zbilja birajte pažljivo.

Lokacija smještaja u odnosu na javni prijevoz

Istanbul je ogroman, a promet je u najmanju ruku kaotičan. Vjerujte mi da ne želite ovisiti o taksijima kad ste tamo. Najsigurnija opcija je smjestiti se blizu metroa ili tramvaja. Oni vas uglavnom vode do svih glavnih atrakcija, a gdje ne idu oni, idu brodovi. Prije nego bukirate smještaj koji je ste izabrali, brzinski na google mapsu napravite doublecheck da vam je javni prijevoz blizu.

Fotografije smještaja

Fotografije na stranicama su često  “uljepšane”, pogotovo na Booking.com.  Obavezno probajte taj isti smještaj pronači na google maps, i  pogledajte fotografije koje su objavili gosti, a ne samo one profesionalne.

Buka i izolacija

U kojem god sam smještaju bila, zidovi sobe su bili tanki i zvučna izolacija nije bila dobra. Mnogi smještaji u Istanbulu nalaze se u starim zgradama koje nisu građene prema modernim standardima izolacije. Posebno u kvartovima kao što su Sultanahmet, Karaköy ili Taksim. Ako vam je to bitno, provjerite specifično u recenzijama ili se javite smještaju prije nego bukirate. Meni nije smetalo previše, ali čisto da znate.

Koji kvart izabrati u Istanbulu?

Svi veći kvartovi u Istanbulu zabilježeni na karti.

Sultanahmet

Sultanahmet je mjesto koje gotovo svi spominju kad se priča o Istanbulu – i s razlogom. Ovdje su Aja Sofija, Plava džamija i Topkapi palača, sve na par minuta hoda. Ako te povijest fascinira i želiš se probuditi s pogledom na ove ikone, ovo onda nije loš izbor.

Agia Sofia koja se nalazi u kvartu Sultanahmet. Tornjevi, plavo nebo i ljudi.

Ali, evo u čemu je stvar – Sultanahmet je kao muzej na otvorenom, i sve je podređeno turistima. Restorani često imaju „turističke cijene“, a pravi šarm lokalnog života teško je pronaći. Navečer se kvart praktički ugasi, i većina ljudi prelazi na drugu stranu tkz. Zlatnog roga, gdje su živahniji dijelovi poput Taksima ili Karaköya.

Ako ti je cilj istražiti znamenitosti i dane provesti u muzejima, Sultanahmet je dobar izbor. Ali ako želiš osjetiti pravi Istanbul – lokalne kafiće, street food i dobar provod navečer – ovo baš i nije to. Iskreno, meni je draže imati znamenitosti na dohvat ruke, ali s druge strane rijeke. 😊

U nastavku pronađite svoj smještaj u Sultanahmetu.

Taksim (Beyoğlu)

Crveni tramvaj u ulici Istiklal u Istanbulu.

Taksim je moj broj jedan u Istanbulu. Nalazi se nasuprot Sultanahmeta, može se čak i prošetati preko mosta između ova dva susjedstva. Ovo je srce modernog dijela grada, mjesto gdje se spajaju energija, kaos i šarm Istanbula. Glavna atrakcija ovdje je čuvena ulica Istiklal – žila kucavica koja nikad ne spava. Pretrpana ljudima, trgovinama, restoranima i kafićima, ovo je mjesto gdje se uvijek nešto događa.

Osim što je pun života, Taksim je i super praktičan. Odavde imaš i metro i autobuse. Ako putuješ avionom ima i autobus koji vodi do aerodroma. S obzirom da je promet u Istanbulu blago rečeno kaos, ovo mi je ogroman plus. 

Gdje god želiš, brzo si tamo. A nakon cijelog dana istraživanja, nema boljeg osjećaja nego se vratiti ovdje i upiti atmosferu noćnog Istanbula.

Restorani su raznoliki – od lokalnih kebabdžinica do fine dining mjesta. Kafići? Ima ih toliko da ne možeš sve obići, čak i da pokušaš. Ako voliš noćni život (ja baš i ne 🙂), onda si na pravom mjestu.

Ako prvi put dolaziš u Istanbul i želiš mješavinu modernog i autentičnog, ovo je kvart koji bih ti bez razmišljanja preporučila. Taksim ima sve – energiju grada i praktičnost koja ti treba.

Kadıköy

Kip bika u Kadikoyu.

Kadıköy je kvart na azijskoj strani Istanbula koji je, moglo bi se reći dosta, opuštenije mjesto nego Taksim i Karaköy. 

Da, Kadıköy je na “drugoj strani”, u Aziji. Ali ne daj da te to obeshrabri. Trajekti voze svakih par minuta, a pogled na Bospor tijekom vožnje je za mene dodatni plus. Jednom kad stigneš, dočekat će te šarene tržnice, ulični glazbenici i street food na svakom koraku. 

Kadıköy je poznat i po svojim kafićima i barovima, posebno u kvartu Moda, gdje možeš uživati u zalasku sunca uz more. Tu je i živahna tržnica s ribarnicama, začinima i svime što možeš zamisliti. Ako voliš knjige, potraži male knjižare skrivene u sporednim ulicama.

Najveći plus Kadıköya je što pruža autentični osjećaj Istanbula bez turističkih gužvi. Minus? Možda je malo dalje od glavnih atrakcija na europskoj strani, pa ako planiraš puno obilazaka, možeš izgubiti više vremena na prijevoz. 

Po meni, ovo je za nekoga tko u Istanbul dolazi 2. ili 3. put, ali svakako bih savjetovala da na svom putovanju jedan dan odvojite za Kadikoy.

Beşiktaş

Ortakoy u četvrti Bešiktaš, džamija s dva tornja smještena uz more.

Beşiktaş je četvrt smještena na europskoj strani Istanbula, poznata po bogatoj povijesti i dinamičnom urbanom životu. Iako je nešto udaljenija od glavnih turističkih atrakcija poput Sultanahmeta, i dalje stvarno popularno mjesto u Istanbulu. Glavne atrakcije su palača Dolmabahçe, Vodafone Park (Beşiktaşov stadion) i Ortakoy džamija.

U Beşiktaşu ste uglavnom osuđeni na autobuse i trajekte dok je metro nešto nepristupačniji. Iako je smještaj u ovoj četvrti često luksuzniji i skuplji, nudi visokokvalitetne opcije za one koji traže udobnost i blizinu mora.

Prednost boravka u Beşiktašu je autentično iskustvo lokalnog života, s brojnim kafićima, restoranima i trgovinama. Međutim, zbog svoje popularnosti i centralne lokacije, cijene smještaja mogu biti više u usporedbi s drugim četvrtima poput Taksima ili Karaköya.

Ako tražite dinamičnu četvrt s bogatom poviješću i modernim sadržajima, Beşiktaş bi mogao biti pravi izbor za vaš boravak u Istanbulu.

Galata (Karaköy)

Karaköy je drugačija šema od Taksima, iako su relativno blizu. Smješten na obali Zlatnog roga, odmah ispod Galata tornja, ovaj kvart ima opušteniji, ali jako šarmantan karakter. Ako je Taksim srce modernog Istanbula, Karaköy je njegova umjetnička duša.

Šetajući njegovim uskim ulicama, primijetit ćete staru arhitekturu koja se miješa s modernim barovima, hipsterskim kafićima i galerijama. Galata toranj, simbol ovog dijela grada, obavezna je postaja – pogledi s vrha su wow. Karaköy je i foodie raj: od poznatih doručaka u nekom od trendovskih bistroa do tradicionalnih slastica u lokalnim slastičarnama (googlajte San Sebastian cheesecake – sve će vam biti jasno 🙂)

Prednost ovog kvarta je blizina vode i fenomenalna povezanost – mostom Galata možete brzo preći do Sultanahmeta, a tramvaj vas vodi u bilo kojem smjeru. Za razliku od užurbanog Taksima, ovdje vlada neka opuštena energija.

Što se tiče lokacije, ona je super, skoro ista kao Taksim. Ali ako moram cijepidlačiti bitna razlika je da se nalaziš odmah ispod Taksima, tako da ako ćeš ići u Taksim očekuj dosta hodanja uzbrdo 😀.

Svakako, Karakoy je super opcija.

Više članaka i vodiča za vaše iduće putovanje pronađite ovdje.

Üsküdar

Nalazi se na azijskoj strani, a glavna atrakcija ovog kvarta je prepoznatljivi Djevojački toranj (Kız Kulesi), smješten na malenom otočiću usred Bospora. Pogled na toranj posebno je čaroban tijekom zalaska sunca, a možeš ga vidjeti s obale ili iz kafića uz more. Üsküdar je također poznat po povijesnim džamijama poput Mihrimah Sultan džamije, koju je projektirao poznati arhitekt Mimar Sinan. Autentičnost: Za razliku od turističkih dijelova na europskoj strani, Üsküdar pruža pravi uvid u lokalni način života i idealan je za one koji bježe od gužvi i buke.

Minus je manjak konkretnih turističkih sadržaja ili opcija za shopping. Također, morate se uskladiti sa trajektima da se prebacite do europske strane. 

Prednost je što su cijene često pristupačnije nego u Taksimu ili Karaköyu, ali opet to se možda izjednači sa cijenom transporta ako ćete se svaki dan prebacivati u Europu.

Istanbul je grad koji se ne može doživjeti u potpunosti tijekom samo jednog posjeta. 

Od povijesnih četvrti poput Sultanahmeta, preko kaosa Taksima, do opuštenog Kadıköya i Üsküdara, svaki kvart ima svoj jedinstveni karakter.

Vaš izbor smještaja uvelike će oblikovati vaše iskustvo Istanbula. Ako želite biti blizu povijesnih znamenitosti, Sultanahmet je očit izbor, ali ćete za bolji noćni život morati prijeći na drugu stranu obale. Taksim je srce grada, a Karaköy je umjetničko i gastronomsko središte.

S druge strane, Kadıköy i Üsküdar na azijskoj strani pružaju autentični osjećaj lokalnog života, ali uz izazove povezane s transportom.

Moj osobni odabir je Taksim, a bez obzira na to što odlučili, Istanbul će vas očarati svojom mješavinom starog i novog, kaosa i harmonije. Ključ je pronaći balans između lokacije, cijene i vlastitih preferencija.

Nadam se kako vam je ovaj članak pomogao. Za sva pitanja i nedoumice javite mi se na  Instagram.