Autom po Italiji: sve što morate znati

Planirate roadtrip po Italiji? Odlična ideja.
Italija je država koja je kao stvorena za istraživanje autom – bez obzira idete li kroz Toskanu, Amalfi obalom ili prema Dolomitima, auto vam daje slobodu da stanete gdje hoćete, kad hoćete i koliko hoćete. Ali uz tu slobodu dolaze i neka pravila koja, vjerujte mi, ne želite ignorirati. Italija nije najopuštenija zemlja kad je riječ o vožnji – dapače, ako niste oprezni, lako možete zaraditi kaznu od 100+ eura prije nego ste uopće došli do apartmana.
Sadržaj
ToggleEvo svih ključnih stvari koje trebate znati ako planirate voziti u Italiji – od ZTL zona, preko autocesta, do parkinga i lokalnih prometnih pravila.
Ovaj članak sadrži preporučene linkove, što znači da ako rezerviraš smještaj, turu ili uslugu putem njih, ja dobijem malu proviziju – tebi cijena ostaje ista, a meni pomaže da nastavim stvarati besplatan sadržaj. Hvala ti na podršci! 😊
Više članaka i vodiča za vaše iduće putovanje pronađite ovdje.
ZTL

ZTL (Zona a Traffico Limitato) su zone ograničenog prometa koje se nalaze u starim jezgrama gotovo svih većih talijanskih gradova. Osmišljene su da smanje promet i zagađenje u povijesnim centrima, i u većini slučajeva u njih smiju ući samo lokalci (stanovnici s posebnom dozvolom) i vozila s prethodnom prijavom.
I sad ono bitno – ulazak u ZTL bez dozvole = kazna. Kamera vas skenira čim prođete znak (obično je okrugli, bijeli s crvenim rubom), a kazna ide direktno na registraciju vozila. Ako ste iznajmili auto, kazna ide rent-a-car firmi, a oni je prosljeđuju vama. Uz dodatnu naknadu. U prijevodu: jedna nepažnja = 100-300 € plus “administrativna naknade”.
Kako izbjeći kaznu:
- Obratite pažnju na znakove – ako vidite “ZTL”, nema dalje. Okrenite se.
- Ako vam je smještaj unutar ZTL zone, kontaktirajte domaćina unaprijed – oni vas mogu prijaviti lokalnoj policiji i izbjeći ćete kaznu.
- Nemojte misliti da ćete proći “ispod radara” jer imate rent-a-car – nećete. Kazna vas sigurno stiže.
- Ako već pogriješite, nemojte ignorirati kaznu – u Italiji sve ide digitalno i lako vas mogu zateći kad sljedeći put dođete.
Ukratko: ZTL zone nisu za zezanje. Viđat ćete ih stalno – pogotovo u Firenci, Rimu, Milanu, Bologni i sličnim gradovima. Pamet u glavu (i oči na znakove).
Autostrada

Talijanske autoceste zovu se Autostrade i obilježene su zelenom bojom (za razliku od naših plavih). Sistem je sličan kao u Hrvatskoj: ulazite na rampu, uzimate karticu, a na izlazu plaćate.
No postoji par stvari koje morate znati:
Telepass
Telepass je talijanska verzija ENC uređaja i trake za Telepass su posebno označene žutom bojom i natpisom TELEPASS. Ako uđete u tu traku bez uređaja, kamera će vas registrirati kao da niste platili, a naplatit će vam se maksimalna moguća tarifa.
Dakle:
- Ulazite u trake označene s “CARTE” ili “BIGLIETTO” – plava ili bijela signalizacija, ovisno o naplatnoj kućici.
Na izlazu pripremite gotovinu ili karticu – većina kućica prima kartice bez problema.
Cijene autoceste nisu pretjerane, ali se mogu nakupiti – pogotovo ako idete duljim rutama. Na primjer, vožnja od Milana do Rima može vas izaći oko 40-ak eura.
Što se tiče kulture na cesti, Talijani voze kao sudjeluju u formuli 1. Ako vam netko blicne iz treće trake, pomaknite se. Voze brzo, blizu, i očekuju da vi to znatei pratite njihov ritam. Nema tu previše tolerancije. Zato držite razmak, gledajte retrovizore i ne “šarajte” po traci.
Autogrill

Okej, sad nešto pozitivno. Autogrill je lanac benzinskih postaja i odmorišta u Italiji, i ako niste nikad bili – ne znate što propuštate. Izvana vam se možda čini da je ovo benzinska kao i svaka druga, ali nije.
Pjesnički rečeno, za mene je ovo malo kulinarsko čudo nasred uzavrelog asfalta. Focaccia s mortadelom ili pršutom, kroasani, pizze, juhe, salate, super kava, čaša vina (ako ne vozite) itd. Krešo tvrdi da je Autogrill najbolji dio putovanja u Italiju. I možda nije daleko od istine.
Neke Autogrill lokacije se nalaze na nadvožnjaku iznad autoceste, što je samo po sebi doživljaj – sjedite iznad ceste, gledate aute kako prolaze, i jedete jednu od boljih focaccia koje ste probali. Ovi manji koji se nalaze uz samu cestu nisu nešto posebno, ali kad vidite taj na nadvožnjaku, obavezno stanite.
Parkiranje u Italiji

Talijanski gradovi su stari, uski i prenapučeni – a to znači da je parking često noćna mora.
Gdje parkirati u Italiji:
- Bijela linija = besplatan parking (rijetkost)
- Plava linija = plaća se (najčešće)
- Žuta linija = zaboravite – rezervirano za lokalce, invalide, dostavu ili taksije
Kako platiti parking u Italiji:
Ako ne želite tražiti automate (koji često ne rade ili traže kovanice), najbolja stvar je EasyPark aplikacija. Radi u gotovo cijeloj Italiji, jednostavna je za korištenje i možete ju naštimati da vam produži parkiranje bez da se vraćate do auta.
Savjeti:
- U većim gradovima, tražite garaže ili označene parking zone izvan centra – često su jeftinije i sigurnije.
- Ne ostavljajte ništa vrijedno u autu, pogotovo ako ste u turističkim zonama – provale u aute se znaju događati.
- Ako niste sigurni je li mjesto legalno, bolje da ne riskirate – kazne za parking stižu brzo, a ponekad i pauk.
Još par sitnica koje će vam olakšati vožnju
- Imate dijete u autu? U Italiji je zakonski obvezno imati dječju sjedalicu, ovisno o dobi i visini djeteta. Kazne nisu male.
- Alkohol? Limit je 0,5 ‰, ali ako ste novi vozač (do 3 godine vozačke), dozvoljeni limit je 0,0 ‰ odnosno nema ga.
- Svjetla danju? Izvan naselja – da. U naselju nije nužno, ali preporučeno.
- Navigacija – Google Maps je super, ali preuzmite offline karte (posebno za ruralne dijelove Toskane ili juga Italije).
Check-lista za vožnju u Italiji
Za kraj, da imate sve na jednom mjestu:
- ZTL zone – provjeriti lokacije u svakom gradu, izbjegavati ulazak bez dozvole
- Smještaj u ZTL zoni? – javiti se domaćinu da vas prijavi
- Izbjegavati Telepass trake na autocesti (žuta boja, piše TELEPASS)
- Koristiti CARTE traku za ulaz/izlaz s autoceste
- Plaćanje cestarine – pripremiti karticu ili gotovinu
- Skinuti EasyPark aplikaciju za plaćanje parkiranja
- Bijele linije = besplatan parking
- Plave linije = plaća se
- Žute linije = izbjegavati
- Navigacija – preuzeti offline karte (Google Maps ili Maps.me)
- Autogrill – obavezno stati i pojesti nešto dobro 😉
- Dječja sjedalica – obavezna prema dobi djeteta
- Reflektirajući prsluk i trokut – obavezno u kabini
- Svjetla danju – upaljena izvan naselja
- Limit alkohola – 0,5 ‰ (0,0 ‰ za nove vozače)
- Nemojte ostavljati stvari u autu – pogotovo u turističkim zonama
Vožnja po Italiji može biti apsolutni gušt – krajolici, sloboda, skrivena mjesta do kojih nikad ne biste stigli bez auta. Ali ako niste pripremljeni, može biti i izvor stresa i neželjenih troškova. Nadam se da će vam ovi savjeti pomoći da izbjegnete kazne, parkirne drame i Telepass zamke.
Sretan put – i nemojte zaboraviti stati na Autogrill.
Nadam se kako vam je ovaj članak pomogao. Za sva pitanja i nedoumice javite mi se na Instagram.