Savršeni roadtrip Toskanom u 7 dana

Toskana. Otkad sam odlučila pokrenuti blog, cijelo vrijeme mi se vrti po glavi da moram napraviti Toskana vodič. Valoviti brežuljci, čempresi koji izgledaju kao da ih je netko nacrtao, tanjuri puni pizze i tjestenine te čaša crnog vina uz zalazak sunca. I svaki put ista misao: Ajde, je l’ stvarno to tako uživo?
E pa — je. I još je ljepše.
Sadržaj
ToggleMi (ja i Krešo) smo kroz Toskanu prošli autom, na dužem roadtripu iz Zagreba, kroz Veneciju, Bolognu, Rim, Napulj i Amalfi obalu. Dali smo otkaz na našim poslovima u inozemstvu i odlučili da nam je Italija prva iduća destinacija. I pogodili smo u sridu. Italiju obožavamo kompletno, i koliko god da je sve to bilo spektakularno, Toskana nas je nekako najviše “uzela pod svoje”. Tu smo najviše stajali. Udisali. Jeli. Pijuckali. I gledali u daljinu s onim izrazom “ajme ljudi, ovdje bih mogla živjeti”. Znaš onaj osjećaj?
U ovom vodiču ću vam ispričati sve što biste trebali znati ako se pitate što posjetiti u Toskani – koji su gradovi i mjesta vrijedni posjeta, gdje spavati (hotel u Firenci ili kućica usred ničega?), što jesti i gdje koje vinarije su nam bile pun pogodak, gdje pronaći lokacije gdje sniman Gladijator (Krešo me natjerao na ovo). Ako volite roadtripove, dobru hranu, vino i pogled koji izgleda kao screensaver, ajmo – pravac Toskana.

Krešo rekreira poznatu scenu iz Gladijatora, vi procijenite tko je jači, on ili Russel Crowe 😊
Ovaj članak sadrži preporučene linkove, što znači da ako rezerviraš smještaj, turu ili uslugu putem njih, ja dobijem malu proviziju – tebi cijena ostaje ista, a meni pomaže da nastavim stvarati besplatan sadržaj. Hvala ti na podršci! 😊
Prije nego krenemo na sami roadtrip, želim vam ukazati pažnju na nekoliko stvari vezano za samu vožnju. Sve savjete vezano za vožnju u Italiji pronađite ovdje.
Ako krećete autom iz Zagreba, računajte da će vam cijeli jedan dan otići samo na dolazak do Toskane. Vjerojatno ćete usput stati i u Veneciji ili Bologni – jer realno, kad već vozite tim putem, šteta je ne stati. Neki od vas će možda letjeti do Italije (najčešće u Bolognu, Firencu ili Rim) pa tamo rentati auto i tek onda započeti svoj toskanski roadtrip. Sve te opcije su skroz ok i ovise o vašem budžetu, vremenu i živcima.
Ali da ovaj vodič ne bi postao zbrka između svih mogućih ruta i aviona, odlučila sam da prvi dan ovog roadtrip vodiča počinje – direktno u srcu Toskane. Bez puno filozofije, idemo odmah na ono zbog čega ste ovdje.
Dan 1 - Lucca, Pisa i vožnja prema Firenci
Prvi dan u Toskani počinjemo lagano, ali lijepo — s dva grada koji su blizu jedan drugome, ali jako različiti po dojmu: Lucca i Pisa. Ako ste već u regiji, možda ste noć proveli u okolici Pise ili Lucce, a ako ste tek stigli avionom (recimo u Bolognu ili Firencu) — predlažem da odmah uzmete auto i krenete prema ovom dijelu Toskane.
Prva stanica: Lucca
Lucca je meni osobno jedno od većih iznenađenja Toskane. Grad koji nije na svim “top 5 mjesta u Toskani” listama, ali čim uđete u njegove zidine, sve vam postane jasno.
Ovaj šarmantni grad je potpuno ograđen starim zidinama na kojima danas možete šetati ili iznajmiti bicikl i napraviti cijeli krug oko grada – što je super opcija za jutro kada tek dođete.
Unutra vas čeka preslatki stari grad pun uskih uličica, malih trgovina, terasa i poznata Piazza dell’Anfiteatro – trg kružnog oblika koji je nastao na mjestu rimskog amfiteatra. Možete tu popiti kavu, pojesti croissant i gledati kako se grad budi.
Lucca je dovoljno mala da ju obiđete za par sati, a dovoljno zanimljiva da vam ostane u pamćenju. Prije nego krenete ovo nije loše mjesto za ručak i tjesteninu. Odličnu pastu smo jeli u In Pasta – Cibo e Convivio.
Parking u Lucci možete pronaći ovdje, odmah van gradskih zidina.

Sljedeća stanica: Pisa
Pisa je klasična “dođi–vidi–slikaj se–idi dalje” destinacija — i to nije loše. Da budem iskrena, nema potrebe provoditi pola dana ovdje, ali toranj ipak zaslužuje vidjeti uživo (i naravno napraviti onu glupu sliku gdje ga “držite” ili “gurate”).
Cijeli kompleks Campo dei Miracoli gdje se nalazi toranj, katedrala i baptisterij je prekrasan, pogotovo ako dođete izvan najveće gužve. Ako imate vremena i volje, možete se i popeti na toranj (karte je dobro kupiti online unaprijed). Mi smo samo prošetali, poslikali, pojeli sladoled i nastavili dalje.
Parking u Pisi smo pronašli ovdje, ali pazite da ne ostavljate vrijedne stvari u autu!
Kraj dana: Vožnja prema Firenci
Nakon Pise, kreće lagana vožnja prema Firenci. Ako niste umorni, možete se usput zaustaviti u nekom od manjih mjesta uz put – npr. u San Miniatu, simpatičnom mjestu na brežuljku koje je poznato po tartufima. Ako nemate volje za dodatna stajanja, samo nastavite prema Firenci i pripremite se za večernji dolazak u glavni dragulj Toskane.
Savjet: Ako planirate spavati unutar centra Firence, provjerite ZTL zone unaprijed i svakako rezervirajte smještaj koji vas može prijaviti (da ne popijete kaznu čim uđete u grad).
A ako vam je draže više mira i lakši parking – odsjednite malo izvan grada, jer to je točno ono što smo mi napravili. Mjesto u kojem smo odsjeli se zove Poggibonsi, a vlakom od centra Firence je udaljeno cca sat vremena. Krajolik je prelijep tako da nama to putovanje vlakom nije bilo problem, a super je i ne razmišljati o autu. Povratna karta iz Poggibonsija do Firence će vas izaći cca 16-17 eura. Također, ovo mjesto vam može biti i baza za Sienu, s obzirom da je udaljeno samo 30 minuta autom.
Ako i vi želite smještaj pronaći u Pogibbonsiju, isto možete napraviti u nastavku:
Dan 2 - Firenca
Drugi dan počinjemo u Firenci – bilo da dolazite vlakom kao mi iz okolice (mi smo spavali u Poggibonsiju), ili ste noć ranije stigli i već se probudili u samom centru. Firenca je savršena za laganu jutarnju šetnju i doručak na suncu, a mi smo dan otvorili kroasanom s pistacijom i cappuccinom – ako ste kao ja, znate da je to legitiman doručak.
Nakon toga – ako želite malo više od same šetnje – uzmite walking turu s vodičem. Mi smo bukirali jednu od klasičnih tura koja traje oko 2 sata i vodi vas kroz najpoznatije točke u centru: Duomo, Piazza della Repubblica, Ponte Vecchio, priče o Medicijima, Brunelleschiju i društvu. Čak i ako inače ne uzimate vodiče, ovdje stvarno vrijedi – grad ima toliku povijest da ju je šteta samo “pogledati i ići dalje”.

Nakon šetnje – vrijeme je za ručak, poznati specijalitet u Firenci su Pappardelle (vrsta tjestenine) sa raguom od divlje svinje, mi smo super probali u Osteria Nuvoli.
Nakon ručka, u Accademiji vas čeka Michelangelov David. U svakom slučaju – sve ulaznice kupite unaprijed.
Dan završavamo na najbolji mogući način – zalaskom na Piazzale Michelangelo. To je onaj poznati vidikovac s kojeg puca pogled na cijelu Firencu, rijeku Arno, Duomo i sve one krovove zbog kojih vam se srce malo stisne. Mi smo ponijeli bocu vina i sendviče i sjeli na zidić – totalno turistički, ali neopisivo lijepo.
Ako želite više detalja o Firenci i kako iskoristiti dan do kraja, bacite pogled na moj poseban vodič za jedan dan u Firenci.
Dan 3 - Chiantigiana i Siena
Treći dan je onaj pravi toskanski — dan kad sjednete u auto i samo uživate u vožnji kroz krajolike koji izgledaju kao screensaver. Krećemo cestom koja se zove Chiantigiana (SR222) – to vam je ona slavna vinska ruta koja vijuga između Firence i Siene kroz područje Chianti. I da, predivno je. Instagram slike ne lažu.
Vožnja traje oko sat i pol, ali ćete realno stati sto puta — jer svaki zavoj krije novu fotku. Ako imate vremena i volje, zaustavite se u nekoj od lokalnih vinarija ili selima kao što su Greve in Chianti, Castellina ili Radda in Chianti. Nismo sve stigli, ali ono što jesmo – bilo je za pamćenje. Degustacije vina, male trgovine s domaćim proizvodima i tišina. Ona lijepa tišina koju čuješ samo kad si daleko od svega.

Na kraju te vožnje dolazimo do Siene, jednog od najljepših i najautentičnijih gradova Toskane. Ako Firenca ima svoju grandioznost, Siena ima svoju dušu.
Parkirajte ovdje, van starog grada (ZTL zona, remember?) i uđite pješke. Centar nije velik, ali je toliko atmosferičan da ćete poželjeti lutati satima. Najpoznatiji trg je Piazza del Campo, ogroman i nagnut, gdje se ljeti održava čuveni konjički spektakl Palio. Mi smo tamo samo sjeli na pod, pojeli gelato i gledali kako sunce lagano mijenja boju zgrada.
Ako stignete, uđite u Katedralu– unutrašnjost je apsolutno spektakularna, s crno-bijelim prugama, kipovima i mozaicima koji će vas ostaviti bez riječi. Ulaz se plaća, ali stvarno vrijedi.
Dan možete završiti večerom negdje u starom gradu, ili tamo gdje ste uzeli smještaj za prespavati. U Sieni se nismo nešto proslavili s hranom tako da nemam konkretne preporuke.
Ako ostajete spavati u Sieni, super. Ako se vraćate u svoju bazu (kao mi), spremite se na još jednu predivnu vožnju kroz brda, dok se svjetla pale, a krajolik postaje zlatan.
Dan 4 - San Gimignano i smještaj u Toskani
Nakon tri dana vožnje, gradova, hodanja i “ajde samo još ovo”, sad je idealan trenutak da pronađete bazu za istraživanje ostatka Toskane. Ako ste primijetili, do sada smo mi birali jeftinije smještaje malo van centra – praktično za parking i uštedu, pogotovo kad ste stalno u pokretu.
Ali… ovdje smo odlučili malo splurge-at. 🤷♀️
Ja i Krešo smo uzeli nekoliko dana smještaj u pravoj toskanskoj vili s bazenom, usred ničega, okruženi vinogradima i tišinom. I reći ću vam iskreno – to je bio pun pogodak. Ovdje smo prvi put stvarno usporili. Jutra s kavom u ruci i pogledom na kotrljajuće brežuljke, večere pod zvijezdama, povremeni skok u bazen između izleta – sve ono zbog čega ti Toskana uđe pod kožu.
Naravno, vi ne morate isto – možete i dalje birati praktičniji smještaj, ali ako imate ikakvu mogućnost, topla preporuka da barem par dana provedete u nekoj takvoj vili. Ne samo radi Instagrama (iako i to pomaže 😉), nego da stvarno doživite onaj mir koji se ovdje toliko hvali.

Izvor: https://www.ilcantodelsole.com/en/
Vlasnici su bili preljubazni, dorucak je odlican, bazen je vau, a dobijete cak i bicikle za obilazenje okolo. A ako ogladnite, u blizini se nalazi mjesto (pronadji koje) u koje mozete svratiti na veceru.
Sad kad imamo bazu i malo više balansa, dan 4 rezerviran je za San Gimignano, jedan od onih gradova koji izgledaju kao da nisu stvarni…
San Gimignano
Ako ste ikad guglali “Toskana”, velika je šansa da ste baš njega vidjeli na slikama: srednjovjekovni toranjasti grad, smješten na brdašcu, s pogledom na doline koje izgledaju kao da ih je netko naslikao. I uživo je baš takav. Ili bolje.
Grad je mali i idealan za poludnevni izlet. Dovoljno da se prošetate njegovim kamenim ulicama, popnete na jedan od tornjeva, zalutate po dućanima s keramikom i lokalnim proizvodima, i – naravno – pojedete najbolji sladoled u životu.
Da, stvarno.
Gelateria Dondoli na glavnom trgu nosi titulu najboljeg sladoleda na svijetu. I da, gužva je. I da, vrijedi.
Ako imate više vremena ili vam se ne vraća odmah u vilu, možete nastaviti prema Volterri – još jednom toskanskom gradiću, nešto manje popularnom među turistima, ali s jakom osobnošću. Volterra je poznata po alabastru (bijelom kamenu), ali i po totalno drugačijoj atmosferi – manje sladoleda, više povijesti i tišine. Nama je osobno bilo lijepo, ali ako imate samo pola dana – San Gimignano je ono što želite upamtiti.

U svakom slučaju, večer provodimo natrag u našem smještaju. To je ljepota ovog dana – nije sve u jurnjavi. Ponekad je najbolji dio dana kad skinete cipele, natočite čašu vina i gledate kako sunce tone iza vinograda.
I onda si mislite – da, mogla bih ja ovdje živjeti. Opet.
Dan 5 - Bazen, odmor, bicikliranje, upijanje
Nakon četiri dana vožnje, razgledavanja i penjanja po starim gradovima – vrijeme je za pauzu. Dan 5 je toskanski “ništa ne raditi dan”. I nemojte ga preskočiti. Ovdje dolazi do izražaja ona odluka da uzmete smještaj u vili s bazenom – jer danas je plan samo jedan: odmor.
Mi smo doslovno proveli dan izležavajući se uz bazen, listajući knjige koje smo vukli sa sobom još iz Zagreba i nismo ih ni takli, povremeno skakali u vodu i onda se opet sušili na suncu. I znate što? To je možda bio najdraži dan od svih.
Ako ste malo aktivniji od nas (ili ste samo hiperaktivni), možete iznajmiti bicikle i istražiti okolna polja, vinograde i maslinike. Mnogi smještaji nude bicikle za goste – pitajte domaćine, velika je šansa da imaju sve spremno. Vožnja kroz Toskanu na biciklu ima neku posebnu čar – sporije je, tiše, i sve mirise, zvukove i boje upijate puno intenzivnije.
Dan završite nekom domaćom večerom – bilo u najbližem selu ili, još bolje, ako imate pristup kuhinji, složite si večeru u apartmanu i jedite vani, pod zvijezdama. Toskana nije samo “što vidjeti”, nego i “kako se osjećati”. A danas je idealan dan za to – da samo budete tamo. U trenutku. U miru.

Dan 6 - Val D'Orcia, Pienza i Montepulciano
Dan 6 vodimo vas u najfotogeničniji dio cijele Toskane — Val d’Orcia. Ako ste ikad gledali Gladijatora i pitali se gdje su one scene s valovitim brežuljcima i čempresima koji izgledaju kao da vode ravno u raj – e pa, to je ovdje. Doslovno. Scena u kojoj Russel Crowe prolazi kroz polja je snimana ovdje, i kad stanete na to mjesto, sve vam je jasno. Taj mir, to svjetlo, ta tišina. Čak i ako niste fan filma – osjećaj je nevjerojatan.
Prva stanica nam je Pienza – mali gradić koji izgleda kao da ga je netko izgradio da bude savršen. Doslovno, jer ga je papa Pio II. dao preurediti kao “idealni renesansni grad”. Danas je to miran, šarmantan grad s uskim ulicama, savršenim balkonima i najromantičnijim pogledima na Val d’Orciu. Obavezno probajte pecorino – lokalni sir od ovčjeg mlijeka po kojem je grad poznat. Mi smo kupili komad, sjeli na klupicu s pogledom i imali mini piknik. Život, doslovno.
Nakon Pienze, vozimo dalje prema Montepulcianu, još jednom prekrasnom gradiću smještenom na vrhu brda. Ovo je raj za ljubitelje vina – ovdje se proizvodi poznati Vino Nobile di Montepulciano, pa ako imate vremena, svratite u jednu od vinarija na degustaciju. Grad je malo veći i življi od Pienze, s više restorana, trgovina i uličica koje mirišu na povijest i vino. Pogled s vrha? Spektakularan.
Ako imate još malo vremena i nije vam problem skrenuti s glavne rute, obavezno svratite do Agroturismo Baccoleno. Možda vam ime ne zvuči poznato, ali ako ste ikad vidjeli fotografiju toskanske ceste koja se zavija kroz čemprese kao da ju je nacrtao Pixar – to je to mjesto.

Točna lokacija za sliku ovdje.
Nalazi se blizu Asciana, i do tamo vodi mala, vijugava cesta. Nećete moći ući na posjed ako niste gosti, ali možete stati sa strane i uživati u pogledu. Najbolje vrijeme je predvečer – zlatni sat ovdje nije mit nego magija. Nama je to bio jedan od onih trenutaka koji ostane u glavi dugo nakon što se vratite doma.
Dan 7 – Povratak kući ili nastavak roadtripa
I evo nas na dan 7. Ako vam je ovo bio kraj puta, danas krećete nazad prema Zagrebu (ili odakle god ste došli), puni uspomena, fotki i želje da se opet vratite. Ako ste kao mi, možda vas put vodi dalje – Rim, Umbrija, ili čak skroz do juga Italije. Mi smo nastavili prema Rimu, pa sve do Napulja i Amalfija, ali to je već neka druga priča (i drugi vodič 😉).
Bilo da ste Toskani posvetili cijeli tjedan ili je bila samo jedan dio vašeg talijanskog roadtripa, sigurno je jedno — vratit ćete se. Jer Toskana nije “odrađena destinacija”. Ona je ono mjesto koje ti ostane pod kožom, koje ti miriše na vino, masline, topli zrak i mir.
Ako imate još koji dan viška, razmislite o zaustavljanju u Arezzu na povratku – toskanskom dragulju koji nije toliko turistički razvikano ime, ali ima šarm, karakter i nevjerojatnu staru jezgru.
Do tada – spremite si ovaj vodič, podijelite ga s ekipom i javite ako vas put nanese dolje.
Vidimo se na sljedećem roadtripu! ❤️
Za sve dodatne savjete, slobodno mi se javite na Instagram.